Przedsiębiorca dostaje zasiłki chorobowe, macierzyńskie i opiekuńcze
Jeśli prowadzisz własny biznes, masz prawo do kilku zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Nie korzystasz jednak z tak pełnego wachlarza świadczeń jak pracownicy
Biznesmen podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia startu z działalnością do dnia zaprzestania jej wykonywania. Wynika tak z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa). Dobrowolne jest dla niego tylko ubezpieczenie chorobowe, któremu podlega od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od daty jego zgłoszenia. Dobrowolne ubezpieczenie od dnia wskazanego we wniosku jest bowiem możliwe tylko wtedy, gdy do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłosił się w ciągu siedmiu dni od daty powstania obowiązku >patrz przykłady 1 i 2.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od:
∑ dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od daty jego złożenia,
∑ pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który przedsiębiorca nie opłacił tej składki na czas,
∑ dnia ustania tytułu ubezpieczenia, czyli od zakończenia działalności.
Nawet jednorazowe spóźnienie z zapłatą składki lub uiszczenie jej w zaniżonej wysokości powoduje automatyczne wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego. W uzasadnionych wypadkach ZUS, na wniosek ubezpieczonego, przystaje na opłacenie składki chorobowej po terminie. Decydują o tym dyrektorzy oddziałów ZUS, biorąc pod uwagę całokształt sprawy, a głównie:
∑ wysokość zaległości,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta