Krok po kroku, jak zatrudnić nowego pracownika
Pierwsze dni w pracy to bardzo ważny etap dla każdego. Dlatego przepisy przewidują, jakich dokumentów możemy żądać od nowo zatrudnianego, co musimy mu przekazać oraz jakie mamy wobec niego wymagania. Określają także koszty związane z werbunkiem nowej osoby
Nowego kolegę najlepiej jest wdrażać według wcześniej przygotowanego planu, biorąc pod uwagę charakter wykonywanych przez niego zadań, jego doświadczenie i kwalifikacje oraz specyfikę zakładu. Pozwoli to na szybką adaptację na nowym stanowisku oraz spowoduje, że nie będzie on budował własnych, często błędnych wyobrażeń na temat firmy czy zadań i celów, które przed nim stoją.
Proces wdrażania nowych kolegów zaczynamy jeszcze przed ich przyjęciem. Przełożony powinien przygotować ich miejsce pracy, plan spotkań z osobami uczestniczącymi we wdrożeniu oraz poinformować ich o tym. Ma ponadto zaplanować zadania dla nowego, zwłaszcza te, z których zostanie rozliczony w pierwszych tygodniach. Przydatnym narzędziem ułatwiającym wdrożenie kandydatów do pracy jest opracowanie „przewodnika dla nowych pracowników”, czyli dokumentu, najlepiej w wersji elektronicznej dostępnej w intranecie, o najważniejszych zasadach funkcjonowania firmy. Powinien on określać:
∑ strategię, misję i wizję zakładu,
∑ jego strukturę organizacyjną,
∑ obowiązujące w nim procedury i zasady postępowania,
∑ reguły komunikacji w firmie,
∑ obowiązki pracodawcy i pracowników wynikające z kodeksu pracy oraz z regulacji wewnętrznych,
∑ płace i opiekę firmy,
∑ systemy motywacji, oceny i rozwoju pracowników.
Przewodnik ten nie zastąpi oczywiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta