Czeska kultura futbolowa
Sto lat temu, kiedy we Lwowie i Krakowie powstawały pierwsze kluby, Czesi rozgrywali już międzypaństwowe mecze. Wielkie sukcesy przyszły szybko
Jeden z pierwszych nauczycieli futbolu w Polsce, trener Cracovii Franta Kożeluh, był uczniem trenera praskiej Slavii Szkota Johny’ego Maddena. Inny słynny do dziś klub z Pragi – Sparta – przyjął kolor swoich koszulek – czerwonych, wpadających w bordo – od londyńskiego Arsenalu.
W roku 1920 Czechosłowacja grała już w finale turnieju olimpijskiego w Antwerpii, który z braku innych zawodów międzynarodowych można uznać za namiastkę mistrzostw świata.
Kiedy pod koniec lat 20. Austriak Hugo Meisl, jeden z tytanów futbolu tamtych lat (trener, sędzia, autor przepisów, organizator), wymyślił rozgrywki dla mistrzów i wicemistrzów krajów Europy Środkowej (Mitropa Cup), Sparta i Slavia należały do najlepszych uczestników. To były wówczas potęgi europejskie, tak atrakcyjne dla zagranicznych piłkarzy, jak dziś potentaci z Hiszpanii, Włoch czy Anglii.
Czeska uliczka
W tamtych latach poziom i trendy w europejskim futbolu wyznaczały kluby Pragi, Wiednia i Budapesztu – Sparta, Slavia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta