Jaką pomoc otrzymują zatrudniający niepełnosprawnych
Eksperci z firmy Info Baza z Wrześni odpowiadali na pytania pracodawców osób niepełnosprawnych
Kiedy i dla kogo wsparcie
∑ Czy możemy zmienić sposób rozliczania dofinansowań i składek niepełnosprawnych w trakcie roku? Wybraliśmy rozliczenie kosztowe, ale teraz chcemy przejść na ryczałtowe?
Teoretycznie oświadczenie o sposobie rozliczenia składamy do 20 lutego roku, którego rozliczenie dotyczy. Wolno jednak zwrócić się pisemnie do PFRON o zmianę metody rozliczenia. PFRON z reguły rozpatruje te prośby pozytywnie. W deklaracjach INF-D-P wysyłanych za styczeń 2008 r. trzeba natomiast określić, jak rozliczymy danego pracownika: według ryczałtu czy podwyższonych rzeczywistych kosztów.
∑ Czy pracownika, który ma orzeczenie komisji lekarskiej KRUS z 2003 r. potwierdzające stałą niezdolność do pracy w gospodarstwie i zdolność do samodzielnej egzystencji, zaliczamy do niepełnosprawnych?
Nie. Osoby tej nie możemy uznać za niepełnosprawną. A to dlatego że legitymuje się orzeczeniem komisji lekarskiej KRUS wydanym po 1 stycznia 1998 r. Status niepełnosprawnego gwarantowały tymczasem takie orzeczenia wystawione przed wejściem w życie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 776, poz. 123 ze zm.; ustawa), a więc właśnie przed 1 stycznia 1998 r. Pracownik musi uzyskać orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Problemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta