Świat w końcu się dowie o roli „Solidarności”
Europejskie Centrum już działa. W jego powstanie zaangażowali się ludzie o różnych poglądach politycznych. Łączy ich wspólne dziedzictwo ruchu
Pomysłodawcą powstania Europejskiego Centrum „Solidarności” jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO). – Sama idea narodziła się jeszcze na początku lat 90., wtedy Paweł Adamowicz był radnym miejskim. Wiele osób zwracało uwagę, że na świecie mało kto wie o prawdziwej roli „Solidarności” w upadku komunizmu. Dlatego przedstawił pomysł powstania centrum „Solidarności”, żeby to zmienić – wspomina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta.
Do współpracy zaprosił osoby o różnych poglądach. – Zależało nam, żeby w radzie programowej centrum znaleźli się historycy, politycy i osoby związane z kulturą – dodaje Pawlak.
Znaleźli się w niej m.in. Timothy Garton Ash, Bogdan Borusewicz, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Jarosław Gowin, Andrzej Paczkowski i Wojciech Roszkowski. Od początku bardzo mocno w sprawy centrum angażował się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który został przewodniczącym rady.
Do uroczystego podpisania aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta