Trudno policzyć 60 proc. wynagrodzenia
Rozliczenie na liście płac pracowników wynagradzanych według stawek prowizyjnych, akordowych bądź zadaniowych to nie lada sztuka. Dotyczy to zwłaszcza wynagrodzenia za nadgodziny, dyżur i przestój
Często podstawę wymiaru różnych wynagrodzeń stanowi 60 proc. pensji. Chodzi o podstawę wymiaru wynagrodzenia za:
∑ przestój niezawiniony przez pracownika
W takiej sytuacji przysługuje – zgodnie z 81 § 1 kodeksu pracy – wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taki składnik nie został wyodrębniony – właśnie 60 proc. wynagrodzenia.
∑ dyżur
W pierwszej kolejności dyżurantowi udzielamy wolnego, co potwierdza art. 1515 § 3 kodeksu. Dopiero gdy taka rekompensata nie jest możliwa, w grę wchodzi osobiste zaszeregowanie, a jeśli taki składnik nie został wyodrębniony – 60 proc. wynagrodzenia.
∑ podstawę dodatku za nadgodziny
W świetle art. 1511 § 3 kodeksu szacujemy go od stawki osobistego zaszeregowania, a jeżeli składnik taki nie został wyodrębniony – od 60 proc. wynagrodzenia.
Według średniej urlopowej
Wymienione należności ustalamy na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta