Mniej chętni do zmiany pracy
Firmom może być trudniej wyciągnąć fachowców od konkurencji. Tylko 9 proc. Polaków planuje w tym roku zmianę zatrudnienia
Według badań „Rz” po ostatnich kilku latach dość częstych zmian pracy Polacy stawiają teraz na stabilność zatrudnienia. Tylko 9 proc. badanych planuje zmianę pracodawcy w ciągu 12 najbliższych miesięcy.
To dużo mniej niż w ostatnich trzech latach, gdy pracę zmieniła ponad jedna czwarta z nas. W tym prawie połowa osób przed trzydziestką i co trzecia od 30 do 39 lat. Teraz do zmiany zatrudnienia przymierza się tylko 5 proc. badanych w tej ostatniej grupie.
– Na pewno trudniej wyciąga się teraz ludzi z firm, bo pracodawcy coraz bardziej dbają o satysfakcję pracowników, i to nie tylko pod względem finansowym – ocenia Joanna Kotzian z firmy doradztwa personalnego HRK. Jak wynika z danych GUS, przeciętne zarobki Polaków wzrosły w ubiegłym roku o 8,6 proc.
Laptop nie tylko dla szefa
W ankietach i pracownicy, i pracodawcy przyznają, że przywileje zarezerwowane kiedyś dla kadry kierowniczej – prywatna opieka medyczna, służbowy laptop czy samochód – są teraz rozszerzane na inne stanowiska. – W ostatnich latach, zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta