Emeryt na etacie nie jest chroniony przed zwolnieniem
Jeśli zatrudnionemu na umowę o pracę emerytowi wyczerpie się okres uprawniający do uzyskania zasiłku chorobowego, to nie korzysta on z dalszej ochrony stosunku pracy. Szef może więc rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia
– Od ponad dwóch lat zatrudniamy emerytkę na umowę o pracę. Ostatnio długo choruje. Czy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy podczas zwolnienia lekarskiego? Kiedy możemy ją zwolnić z pracy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Tak stanowi ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa chorobowa). Ten zasiłek należy się przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby. Nie potrwa to jednak dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.
Chorobowe tylko w czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta