Porzucenie posady grozi dyscyplinarką
Kiedy pracownik chce odejść z firmy z dnia na dzień, nic go nie powstrzyma. Nawet brak twojej zgody na rozstanie za porozumieniem
Podwładny wyjeżdża do pracy za granicę lub znalazł lepiej płatne zajęcie i chce się szybko rozstać się z polskim pracodawcą. Nie zwraca przy tym uwagi, w jaki sposób rozwiązuje umowę o pracę. Nawet gdyby miał porzucić pracę, to i tak mu się to opłaca. Nie myśli o dalszych konsekwencjach, które przecież mogą nie wystąpić albo da się je złagodzić. Co może zatem zrobić szef w takiej sytuacji?
Po pierwsze: zgoda na porozumienie
Gdy pracownik informuje, że konkretnego dnia chce definitywnie rozstać się z firmą, bo ma umówioną pracę za granicą, najlepszym rozwiązaniem dla pracodawcy jest rozwiązać z nim umowę o pracę za porozumieniem stron, nawet z dnia na dzień (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.).
Przecież pracownik i tak w wyznaczonym dniu nie stawi się w pracy. Nowe zatrudnienie gwarantuje mu bowiem dużo wyższe zarobki, których nie jest w stanie zaproponować ani tym bardziej przebić polski pracodawca. Poza tym, jeśli praca ma być wykonywana w którymś z krajów Unii Europejskiej, jest legalna i będzie liczyć się do stażu pracy również w Polsce.
Bez względu na to, z jakiego powodu pracownik chce rozstać się z pracodawcą z dnia na dzień, ten może postawić warunki udzielenia zgody na rozstanie w drodze porozumienia. Może to być np. znalezienie następcy. Jego zapisanie jest dopuszczalne w porozumieniu. Nie ma bowiem określonych prawem wymogów, jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta