Dopłata do zimowiska może być zwolniona z podatku
Firma, która funduje wakacje dzieciom pracowników, nie musi z reguły potrącać zaliczki od tego świadczenia. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wysłali swoje pociechy na ferie na koszt pracodawcy
Ustawa o PIT zwalnia z podatku – jednak pod pewnymi warunkami – taką formę wynagrodzenia pracowników. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 78, który wymienia dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.
Ulga dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. Jeśli wakacje są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, np. obrony narodowej) – zwolniona jest cała kwota. Jeśli z innych źródeł – mamy roczny limit do 760 zł.
Osiemnastka na feriach
Zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko, które dostało dopłatę, nie ma 18 lat. Czy decyduje tu wiek w trakcie wakacji, czy w momencie dofinansowania (które najczęściej następuje później). W DF z 25 czerwca 2007 r. argumentowaliśmy, że o prawie do zwolnienia powinien decydować wiek dziecka w momencie korzystania z wypoczynku, a nie wtedy, gdy pracownikowi wypłacono pieniądze.
Tak też uważa Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta