Odsetki dla zagranicznego kontrahenta są opodatkowane w Polsce
Polska firma płacąca zagranicznemu pożyczkodawcy odsetki musi pobrać od nich podatek. Wcześniej powinna jednak zajrzeć do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jeśli wypłacamy odsetki podmiotom, które podlegają na terytorium Polski ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pełnimy funkcję płatnika.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek od odsetek uzyskanych w Polsce przez nierezydentów wynosi 20 proc. z uwzględnieniem jednak umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 21 ust. 2). Tak więc dla oceny skutków podatkowych przy wypłacie odsetek należy sprawdzić, czy Polska jest związana z państwem kontrahenta stosowną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania i, jeśli taka umowa istnieje, odpowiednio zastosować jej postanowienia. Oczywiście pod warunkiem pozyskania certyfikatu rezydencji zagranicznego kontrahenta.
Jednocześnie opodatkowane są jedynie odsetki uzyskane na terytorium Polski. Jak stwierdził minister finansów w piśmie z 24 lipca 2001 r. (PB4/AK-8214-1045-277/01), opodatkowaniu zasadniczo podlegać będą „dochody uzyskane przez nierezydentów z tytułu odsetek od zainwestowanego w Polsce kapitału”. W praktyce przyjmuje się na ogół, że miejsce zainwestowanego kapitału identyfikuje się według siedziby korzystającego (co jest zasadniczo zgodne z podejściem prezentowanym na gruncie konwencji modelowej OECD w sprawie dochodu i kapitału, dalej konwencja).
Co mówią umowy
Konstrukcja opodatkowania odsetek w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania jest oparta w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta