Europejczyków marzenie o Szwajcarii
Polacy mają prawo usłyszeć od swych elit odpowiedzi na ważne pytania: jakie interesy wiążą nas z Europą, do czego jest nam potrzebny sojusz z USA, jak ułożyć stosunki z Rosją – pisze publicysta Janusz Reiter
Wyniki sondaży przeprowadzonych niedawno dla „Rzeczpospolitej” na temat postrzegania przez Polaków krajów sąsiedzkich, świadczą o oczekiwaniach opinii publicznej. Pokazują też, do jakiego stopnia oczekiwania te są zgodne z polityką państwa. Gdyby cały problem sprowadzić do jednego tylko pytania, czy owe sondaże zawierają dobre czy złe wiadomości z punktu widzenia naszej polityki zagranicznej, odpowiedź brzmiałaby: dobre, chociaż nakazujące pewną ostrożność.
Obserwujemy od pewnego czasu przypływ sympatii Polaków do Europy i spadek poparcia dla Ameryki
Przypomnijmy, według pierwszego z sondaży („Polacy nie boją się Rosji”, „Rz” 8 lutego 2008 r.) większość Polaków nie widzi powodów, aby się bać Rosji. Według drugiego („Ameryka i Rosja jest dla nas tak samo ważna?”, „Rz”, 9 lutego 2008 r.) – chce bliskich stosunków przede wszystkim z krajami Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone są wymieniane jako szczególnie pożądany partner zaledwie przez 13 proc. ankietowanych, co stawia je na równi z Rosją (!). Zwłaszcza ta ostatnia wiadomość brzmi szokująco i nie pasuje do obrazu Polski jako kraju wyjątkowo proamerykańskiego.
Stosunki z USA w kryzysie
O tym, że Polska przestała być żarliwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta