Kiedy można odliczyć podatek od dywidendy i jak rozliczyć koszty na przełomie roku
Przedstawiamy pierwszą część relacji z dyżuru poświęconego rozliczeniu rocznemu osób prawnych. Ekspertka odpowiadała na pytania związane z zasadami wypełniania zeznania CIT-8
Umorzony podatek to nie przychód
- Urząd gminy umorzył nam podatek od nieruchomości. Wcześniej był zaksięgowany w kosztach, ale w momencie umorzenia wystornowaliśmy go. Czy musimy wykazać przychód?
Nie
Podatek od nieruchomości jest obciążeniem, które firma ponosi w związku z posiadanymi nieruchomościami. Co do zasady, w sytuacji gdy są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatek od nieruchomości może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Jest to koszt pośredni, może więc być rozliczany w dacie poniesienia. Ewentualny zwrot takiego podatku uprzednio rozpoznanego jako koszt stanowiłby przychód.
W omawianej sytuacji podatek nie został ostatecznie zaliczony do kosztów. Zatem umorzenie nie powinno wiązać się z obowiązkiem rozpoznania przychodu. Tak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym po stronie przychodów nie wykazujemy umorzonych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Niektórzy mogą skorzystać z ulgi na dywidendę
- Jesteśmy polską spółką z o.o. i posiadamy udziały w innej krajowej spółce z o.o. (niższe niż 15 proc.). W 2007 r. otrzymaliśmy dywidendę. Czy możemy odliczyć podatek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta