Polacy odkopują opuszczone antyczne miasto
Niezwykle cennego odkrycia dokonali polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego na terenie starożytnego miasta Ptolemais w Libii. Odnaleźli tam unikalny, prawie niezniszczony system zaopatrywania miasta w wodę
Polacy jako jedyni otrzymali zgodę władz libijskich na prowadzenie tam wykopalisk, mimo że starały się o to takie potęgi archeologiczne, jak Anglicy, Włosi, Amerykanie.
Misją z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego kieruje prof. Kazimierz Lewartowski.
Miasto jest niezwykłe z punktu widzenia archeologów. Powstało w VII wieku p. n. e., nosiło wówczas nazwę Barka. Legło w gruzach po trzęsieniu ziemi w 365 roku n. e. Po tej klęsce nie powróciło do dawnej świetności, ale funkcjonowało jeszcze do VII wieku. Potem już nikt nie podejmował prób jego zasiedlenia, dlatego jest to miejsce wyjątkowe, gdzie młodsze budowle nie zniszczyły starych fundamentów, struktur i detali architektonicznych.
Starożytne Ptolemais i budowle z nim związane, choć leżące poza murami (cmentarze, mosty, akwedukty), zajmują obszar 250 hektarów. Jest to prostokąt o wymiarach 1700 na 1450 metrów. Dla porównania Pompeje zajmowały zaledwie 70 hektarów.
Dla ludu
Właśnie to mając na uwadze, Polacy prowadzą pomiary i badania topograficzne, aby sporządzić plan całego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta