O czym pamiętać przy wystawianiu weksla
Prawidłowo wystawiony weksel może bardzo pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. I odwrotnie – błędy w jego treści będą drogo kosztować
Czytelnicy wciąż domagają się od nas tekstów poświęconych przepisom wekslowym. Po ostatnim artykule na ten temat („Co i kiedy napisać na wekslu, aby dokument ten był ważny”, DF 19 lutego br.) dostaliśmy wiele listów z kolejnymi pytaniami. Odpowiadamy na wybrane z nich.
Deklaracja na dokumencie
- Co to jest deklaracja wekslowa i jakie ma znaczenie? Czy należy ją sporządzać? Co powinna zawierać?
Deklaracja wekslowa to instrument stosowany w praktyce przy wystawianiu tzw. weksli in blanco. Tym ostatnim pojęciem określa się weksle niezupełne w chwili wystawienia. Może np. chodzić o pozostawienie na dokumencie pustej czy wykropkowanej przestrzeni tam, gdzie powinna się pojawić wysokość kwoty, którą ma zapłacić dłużnik wekslowy. Taki weksel wystawiany jest na ogół po to, żeby zabezpieczyć jakieś roszczenie o niedającej się z góry określić wysokości (np. z tytułu kredytu bankowego). Kiedy wysokość tego podstawowego zobowiązania jest już znana (bo np. dłużnik przestał spłacać kredyt), wierzyciel wpisuje do weksla kwotę należności i występuje o zapłatę. Aby nie było tu kompletnej dowolności, strony spisują zawczasu specjalne porozumienie. Precyzują w nim, kiedy i na jakich zasadach weksel zostanie wypełniony. Właśnie to porozumienie określane jest mianem deklaracji wekslowej.
Nie ma jakiegoś jednego wzorca deklaracji. Tym, o co strony powinny zadbać, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta