Stawki opłat zależą od osiąganych przez sklep obrotów
Za możliwość handlu napojami alkoholowymi trzeba sporo zapłacić. Gdy zrezygnujemy z działalności, możemy nie odzyskać uiszczonej opłaty
Detaliczny handel alkoholem wymaga zezwolenia i wnoszenia cyklicznych opłat. Kto dostaje zezwolenie po raz pierwszy, ten płaci 2100 zł za sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. Mniej, bo 525 zł, płaci się za handel napojami o zawartości 4,5 – 18 proc. alkoholu. Tyle samo musi uiścić początkujący handlowiec, który chce sprzedawać napoje zawierające do 4,5 proc. alkoholu oraz piwo. Zezwolenia wydaje się oddzielnie dla każdego punktu sprzedaży (np. sklepu).
przykład 1 Przedsiębiorca ma trzy sklepy spożywcze. W jednym ma stoisko monopolowe, w pozostałych dwóch też handluje alkoholem do spożycia poza miejscem sprzedaży. Powinien więc uzyskać minimum trzy zezwolenia (po jednym na każdy sklep) na handel napojami przeznaczonymi do spożycia poza miejscem sprzedaży. Maksymalnie może się starać nawet o dziewięć takich zezwoleń, jeśli chciałby w każdym swoim sklepie sprzedawać pełen asortyment alkoholi (od piwa po najmocniejsze napoje, jak np. wódka).
Co istotne, za rozpoczynającego działalność objętą zezwoleniem należy uznać przedsiębiorcę, który potwierdza kolejny punkt sprzedaży, chociażby trunki sprzedawał wcześniej także w innym miejscu. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta