Zaprzeczenie ojcostwa nie zawsze narusza dobro dziecka
W sprawie o zaprzeczenie ojcostwa sąd powinien dopuścić wszystkie dowody, dzięki którym można wykazać, że jest ono niemożliwe
Taki wniosek wyciągnąć można z wyroku Sąd Najwyższego z 22 lutego 2008 r. Sprawę tę prokurator wszczął przeciwko byłej żonie Stanisława L. – matce dziecka – i małoletniemu Janowi L. W sprawie takiej rodzic kwestionujący ojcostwo może zgłosić interwencję uboczną. Z możliwości tej skorzystał również Stanisław L.
Niepodobieństwo obala domniemanie ojcostwa
Zaprzeczenie ojcostwa jest jedynym sposobem na obalenie takiego domniemania. A jeśli dziecko urodziło się po upływie 180. dnia od zawarcia małżeństwa, a przed upływem 300. dnia od jego ustania lub unieważnienia, obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, by mąż mógł być ojcem dziecka.
Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy małżonkowie z powodu fizycznego rozdzielenia nie mogli utrzymywać ze sobą kontaktów cielesnych, ale i wówczas, gdy mimo współżycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta