Liczy się nie tylko jakość, lecz także ochrona środowiska i zapewnienie bezpieczeństwa
Wdrażanie norm ISO nie kończy się na serii 9000. Kolejne ISO z reguły jest łatwiej wprowadzić, zasady wdrażania tych norm są bowiem dosyć podobne
Przedsiębiorcy, wprowadzając ISO w swoich firmach, mają szanse poprawiać jakość w wielu dziedzinach. Bardziej szczegółowo potraktowane zostały kwestie związane z ochroną środowiska, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną informacji.
Oszczędzać środowisko
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na certyfikat nie tylko jakości ISO 9001:2000, lecz także zarządzania środowiskiem. Wdrożenie norm z serii ISO 14000 oznacza, że firma racjonalnie korzysta z zasobów naturalnych i redukuje niekorzystne oddziaływanie na środowisko zarówno samego zakładu, jak i wytwarzanych produktów. Niektórzy przedsiębiorcy chcą w ten sposób poprawić swój wizerunek, inni są obligowani do wprowadzenia ekologicznego ISO przez swoich kontrahentów.
Wdrożenie ISO z serii 14000 przez firmę sygnalizuje, że zależy jej, żeby środowisko jak najmniej odczuło produkcję, używanie i utylizowanie wprowadzanych na rynek wyrobów.
Stosowanie systemów zarządzania zgodnych z normami środowiskowymi, podobnie jak ISO z serii 9000, musi być potwierdzone przez jednostkę certyfikującą.
W tym wypadku szczególnie należy się zastanowić, kiedy rozpocząć działania w firmie. Może się to bowiem wiązać z wysokimi kosztami, niekoniecznie wynikającymi wyłącznie ze zmiany technologii. Duże wydatki firmy mogą wynikać choćby z wypełnianiem ustawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta