Przedsiębiorca za pieniądze firmy nie może ubezpieczać domu
Nie można liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia, jeśli zniszczony przez pożar obiekt był użytkowany bez wymaganej przez prawo budowlane decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
Taki wniosek można wyciągnąć z wyroku Sądy Najwyższego z 22 lutego 2008 r. (V CSK 444/07). Dotyczy on sprawy wniesionej przez przedsiębiorcę Piotra D. przeciwko agentowi ubezpieczeniowemu Pawłowi J.
Basen w wykazie środków trwałych
Późniejszych adwersarzy łączyła umowa o świadczenie usług brokerskich. W styczniu 2004 r. Piotr D. zawarł za pośrednictwem Pawła J. z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych umowę ubezpieczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw od ognia i innych zdarzeń losowych obejmującą środki trwałe firmy. Wcześniej przedsiębiorca wyrażał chęć ubezpieczenia majątku prywatnego – domu z basenem, gdzie mieszkał z rodziną. Broker wezwał przedsiębiorcę do złożenia wykazu środków trwałych. Piotr D. w wykazie sporządzonym na papierze firmowym swego przedsiębiorstwa umieścił również ów dom.
Pech chciał, że w części domu, w której znajdował się basen, wybuchł pożar. Szkody przez niego wyrządzone zostały potem wycenione na ponad 130 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta