Kalendarium
Jarosław Szarek, historyk, Oddział IPN w Krakowie
19 lipca 1944 – w Moskwie Stalin powołał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego jako swój rząd dla ziem na zachód od Bugu. Polska wychodziła z wojny ze stratą 6 mln obywateli, wymordowaniem intelektualnych elit, ruiną kraju i narzuceniem przez Moskwę komunistycznych rządów, co oznaczało cywilizacyjną i moralną degradację.
19 stycznia 1945 – komendant główny Armii Krajowej – liczącej w końcowym etapie wojny ponad 300 tys. żołnierzy – gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz jej rozwiązania: „Polska, według rosyjskiej recepty, nie jest tą Polską, o którą bijemy się szósty rok z Niemcami (…) Obecne zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny (…) Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości…”.
4 – 11 lutego 1945 – na konferencji w Jałcie, USA i Wielka Brytania – pod naciskiem Stalina – zgodziły się na oddanie Związkowi Sowieckiemu wschodnich ziem RP z Wilnem i Lwowem, które po 17 września 1939 roku zostały zajęte przez Armię Czerwoną.
2 września 1945 – w Warszawie powstało zrzeszenie Wolność i Niezawisłość” (WiN), największa, licząca 25 – 40 tys. członków, konspiracyjna organizacja niepodległościowa działająca w latach 1945 – 1947. Działały także inne formacje niepodległościowego podziemia, m.in. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Narodowe Siły Zbrojne, Konspiracyjne Wojsko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta