Wolno więcej płacić za wąską specjalizację
Pracownikom będącym ekspertami w rzadkich dziedzinach możesz oferować wyższe wynagrodzenie. Nikt ci z tego powodu nie powinien zarzucić dyskryminacji
Art. 183c § 1 kodeksu pracy stanowi, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę jednakowej wartości. W ten sposób kodeks konkretyzuje zasadę równego traktowania w zatrudnieniu wobec prawa do wynagrodzenia.
Praca tej samej wartości
Jest to jedna z podstawowych reguł, jakiej musi przestrzegać pracodawca przy kształtowaniu wynagrodzeń pracowniczych, i to zarówno jeżeli chodzi o ich wysokość, jak i składniki. Aby ocenić, czy szef nie narusza tej zasady wobec konkretnego podwładnego, musi ustalić punkt odniesienia. Będzie nim wynagrodzenie innych zatrudnionych u tego samego pracodawcy wykonujących taką samą pracę lub pracę tej samej wartości. Tej samej wartości, w myśl art. 183c § 3 k.p., mierzonej takimi czynnikami, jak:
∑ porównywalne kwalifikacje potwierdzone dokumentami przewidzianymi przepisami (np. świadectwem czy dyplomem ukończenia określonego rodzaju szkoły),
∑ porównywalna praktyka czy doświadczenie zawodowe,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta