Masz prawo pogorszyć warunki zatrudnienia przejętych osób
Przejście zakładu pracy to nie tylko umowa między dwoma pracodawcami. Taka operacja wywołuje także ważne skutki dla transferowanych osób
DOBRA FIRMA we współpracy z kancelarią Gessel przedstawia cykl poświęcony zagadnieniom związanym z łączeniem się i przejmowaniem spółek. Wczoraj wyjaśnialiśmy, czym różni się łączenie od przejęcia. Dziś omawiamy konsekwencje dla pracowników łączących się lub przejmowanych przedsiębiorstw. Natomiast w czwartek napiszemy o zagadnieniach podatkowych tych transakcji.
Transakcje przejmowania spółek – M&A (ang. mergers and aquisitions), u nas zwane przejściem zakładu pracy, mogą wywoływać konsekwencje w prawie pracy. Dla pracowników zmienia się bowiem pracodawca, choć automatycznie wstępuje on w prawa i obowiązki poprzednika.
Aby ocenić prawnopracownicze skutki transakcji M&A, należy rozróżnić te transakcje, które obejmują nabycie składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa (tzw. asset deal) od tych dotyczących wyłącznie nabycia całości bądź części udziałów (akcji) przedsiębiorstwa (tzw. share deal). Tylko przy transakcjach asset deal może dochodzić do zmiany stosunków prawnych spółki i wyłącznie one mogą wywoływać konsekwencje dla pracowników.
Automatycznie nowy szef
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę reguluje art. 231 k.p. W razie przejścia zakładu pracy bądź jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta