Miliardy na naukę pracowników
Od tego roku firmy będą mogły samodzielnie występować o dofinansowanie szkoleń. Z jednej strony to możliwość większej kontroli nad projektem, z drugiej jednak – biurokratyczna mitręga i wyższe koszty
– Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że istnieje możliwość samodzielnego starania się o dofinansowanie szkoleń – mówi Krzysztof Muciek, wiceprezes firmy SIM, która produkuje urządzenia telekomunikacyjne. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, zapewne rozważymy zastosowanie tej metody. SIM już korzystała z unijnego wsparcia na szkolenia, m. in kursy języków obcych. W sumie wyszkoliła dzięki temu ok. 50 osób, czyli 90 proc. załogi. Teraz firma ma kolejną szansę.
Wygodniej z fachowcem
W programie “Kapitał ludzki”, przewidzianym do realizacji w latach 2008 – 2015, na podnoszenie kwalifikacji pracowników zarezerwowano prawie 1,8 mld euro. To ponad siedem razy więcej niż w programie na lata 2004 – 2006. Nowe są też zasady rozdziału unijnych pieniędzy. Tym razem przedsiębiorstwa będą mogły samodzielnie starać się o dotacje. Dotychczas mogły to robić tylko firmy szkoleniowe, nawet wtedy gdy realizowały projekt przeznaczony dla konkretnego pracodawcy.
Choć możliwość samodzielnego aplikowania wydaje się kuszącą wizją, okazuje się, że ma ona również cienie. – Jeszcze się nie zdecydowaliśmy, jaką ścieżkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta