Można kupić lojalność byłego pracownika
Możesz chronić swoje interesy, związując pracowników kontraktami o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Musisz jednak precyzyjnie określić do kiedy obowiązuje taka umowa
Kontrakt o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy to umowa wzajemna. Były pracownik zobowiązuje się, że nie będzie prowadził wobec byłego pracodawcy działalności konkurencyjnej, a ten wypłaca mu za to odszkodowanie.
Kto decyduje
To pracodawca decyduje, którego pracownika zwiąże umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (dalej umowa) ze względu na posiadane przez niego informacje (wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., I PK 361/06). Wskazane w art. 1012 § 1 k.p. warunki określające podmiot klauzuli konkurencyjnej zależą wyłącznie od subiektywnego przekonania pracodawcy ważącego własny interes przy formułowaniu zakazu. To on uznaje, czy wykorzystanie u konkurencji nabytej przez pracownika wiedzy mogłoby go narazić na szkodę.
Zakazem konkurencji może być związany każdy pracownik, co do którego szef samodzielnie i swobodnie zdecyduje, czy posiadane przez niego informacje są szczególnie ważne dla firmy. Ochrona ta jest skuteczna nawet, gdy subiektywna ocena pracodawcy nie jest obiektywnie uzasadniona. Przykładowo będzie tak, gdy okaże się, że pracownik nie miał lub nie ma dostępu do takich informacji bądź wykorzystał nabytą wiedzę, ale nie narażało to pracodawcy na szkodę. Nawet jednak błąd szefa co do tego, że podwładny miał dostęp do szczególnie ważnych danych, których ujawnienie mogłoby go narazić na szkodę, nie powoduje uchylenia się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta