Już za pięć dni załoga może złożyć wniosek o powołanie rady pracowników
Jeśli zatrudniasz od 50 do 99 osób, szykuj się tuż po Wielkanocy do utworzenia nowej reprezentacji personelu. Najpierw jednak musi cię o to poprosić przynajmniej 10 proc. zatrudnionych
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych tworzeniu rad pracowników. Przeznaczamy go głównie dla zatrudniających ponad 50 osób, bo to oni właśnie muszą u siebie zakładać rady po 23 marca bieżącego roku. W cyklu przedstawimy, kto i kiedy powołuje te organy, jak zorganizować wybory, dlaczego pracodawca nie musi reagować na brak aktywności personelu. Wyjaśnimy wątpliwości i niejasne przepisy. Opublikujemy też urzędowe interpretacje i wypowiedzi ekspertów.Pisaliśmy już o: ∑ pracodawcach, którzy muszą wkrótce zakładać rady, oraz sposobach wyborów tych organów – 13 lutego br.
∑ metodach ustalania i sprawdzania limitu przynajmniej 50 zatrudnionych, którego osiągnięcie zobowiązuje firmę do powołania rady pracowników – 20 lutego br.
∑ ogólnych zasadach wyborów do rady przez załogę – 12 marca br.
Dziś przedstawiamy krok po kroku, jak pracownicy powołują gremium oraz jaka jest w tym rola zatrudniającego. Za tydzień zajmiemy się pierwszymi miesiącami funkcjonowania tego organu w zakładzie.
Renata Majewska
Minimalną liczbę wnioskodawców o przeprowadzenie wyborów do nowego samorządu załogi wyznacza art. 8 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.; ustawa). Właśnie tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta