Gdy szosa przechodzi przez twoją działkę
Rozmowa Wywłaszczania nieruchomości. O zajęciu działki pod drogę można się dowiedzieć nawet dopiero w chwili rozpoczęcia robót budowlanych na własnym do niedawna terenie. Wówczas jednak jest już za późno na obronę swoich praw i negocjacje wysokości odszkodowania
RZ: Kiedy można zostać wywłaszczonym z nieruchomości?
Małgorzata Zamorska: Podstawowe przesłanki dopuszczalności wywłaszczenia – czyli ograniczenia albo pozbawienia właściciela jego prawa – reguluje art. 21 ust. 2 Konstytucji RP stanowiący, iż „wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem”. Już z tego postanowienia wynika, iż odjęcie własności nieruchomości możliwe jest tylko w przypadku zamiaru wykorzystania danej nieruchomości na inwestycję publiczną (niekoniecznie realizowaną przez jednostkę państwową lub samorządową), a osobie lub innemu podmiotowi pozbawionemu prawa własności należy się adekwatne odszkodowanie. Dziś jednymi z powszechniejszych przedsięwzięć publicznych są inwestycje drogowe, i to te kategorii krajowej, ale także wojewódzkiej, powiatowej i gminnej.
Jakie są zasady wywłaszczania?
Szczegółowe zasady procedury wywłaszczeniowej reguluje przede wszystkim ustawa o gospodarce nieruchomościami. Wywłaszczenie jest możliwe w dwóch różnych przypadkach: gdy dana nieruchomość została przeznaczona w planie miejscowym (a więc akcie powszechnie obowiązującym) na cele publiczne oraz gdy co do nieruchomości została wydana ostateczna decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego (a więc akt indywidualny).
Wywłaszczeniem może być objęta całość lub część nieruchomości. Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta