Jak udało się wyleczyć myszy z parkinsona
Z pomocą komórek macierzystych amerykańscy uczeni uzdrowili gryzonie cierpiące z powodu poważnej choroby układu nerwowego. Zakończony sukcesem eksperyment niesie nadzieję dla milionów ludzi żyjących z parkinsonem
Odkrycie to może być przełomem w terapii tej poważnej choroby. Obecnie jest ona nieuleczalna.
Autorami sukcesu są naukowcy z Memorial Sloan – Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Jako pierwszym na świecie udało im się dowieść, że terapia oparta na zastosowaniu własnych sklonowanych komórek macierzystych zwierzęcia jest skuteczna. U chorych gryzoni, którym wszczepiono je do mózgu, uzyskano znaczącą poprawę funkcji neurologicznych. Zastosowane leczenie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu w przypadku zwierząt, którym podano „cudze” komórki macierzyste.
– Nasz eksperyment dowiódł tego, co już wcześniej podejrzewaliśmy: genetycznie dopasowane tkanki sprawdzają się lepiej – tłumaczy Viviane Tabar, neurochirurg i jedna z głównych autorek prac. Ich wyniki zostały opublikowane w internetowym wydaniu „Nature Medicine”.
Z ogona do mózgu
Parkinson jest zwyrodnieniową chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Polega na gwałtownym starzeniu się i obumieraniu komórek nerwowych wytwarzających dopaminę, czyli związek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta