Po wydziedziczeniu córki zachowek dla wnuka
W procesie wytoczonym przez spadkobiercę wydziedziczonemu dziecku i małoletnim wnukom spadkodawcy wnuków musi reprezentować kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy
Nie może ich reprezentować wydziedziczony rodzic. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 13 marca 2008 r.
SN wyjaśnił w niej wątpliwości prawne powstałe w związku z testamentem sporządzonym w 1997 r. przez Józefa P. zmarłego w 2002 r. Spadkodawca jedyną swą spadkobierczynią wyznaczył córkę z drugiego małżeństwa Izabelę R. i jednocześnie wydziedziczył córkę z pierwszego małżeństwa Annę J. Jako przyczynę wydziedziczenia wskazał brak uczuć rodzinnych, arogancję i obojętność córki oznaczającą, że „nie dopełniła ona podstawowych wymogów współżycia rodzinnego”.
Izabela R. wystąpiła przeciwko siostrze i jej małoletnim synom Karolowi J. i Erykowi M. z pozwem, domagając się uznania wydziedziczenia za bezpodstawne. Nie musi to oznaczać, że kierowały nią uczucia do siostry.
Zgodnie bowiem z art. 991 kodeksu cywilnego dzieciom spadkodawcy pominiętym w testamencie należy się zachowek w wysokości 1/2 tego, co by im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta