Wynajem lokum może wymagać zezwolenia
Wybór formy własności lokum niesie za sobą ważne konsekwencje – nie zawsze bowiem będziemy mogli swobodnie je sprzedać czy korzystać z powierzchni wspólnej
Prawo spółdzielcze czy lokum z odrębną własnością? To jedna z podstawowych kwestii, nad którą warto się zastanowić przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania na rynku wtórnym. Mieszkania spółdzielcze są dziś nieznacznie tańsze od własnościowych, nazywanych potocznie hipotecznymi.
Zarówno spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jak i prawo odrębnej własności nieruchomości są do siebie podobne – przede wszystkim dlatego, że oba są zbywalne. – Oznacza to, że mieszkanie o statusie spółdzielczym własnościowym i własnościowe może być przedmiotem dziedziczenia. Możemy je również sprzedać lub przekazać komuś w darowiźnie. Na tym jednak najważniejsze podobieństwa się kończą – mówi Jerzy Olszewski z warszawskiej Izby Notarialnej. – Jedynie odrębna własność lokalu daje nam pełne prawo własności mieszkania.
Zauważa, że mieszkanie o statusie odrębnej własności może znajdować się w budynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta