Ministerstwo Finansów zastanawia się, jak odliczyć 1 proc. po korekcie zeznania
Autorzy nowych zasad przekazywania 1 proc. podatku zapomnieli, że podatnicy czasem popełniają błędy i korygują zeznanie. W ten sposób może się obniżyć kwota dla fundacji lub stowarzyszenia. Co jednak, gdy urząd skarbowy już ją przekazał?
W tym roku znacznie łatwiej podzielić się podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego.
Wystarczy wskazać w zeznaniu pełną nazwę fundacji lub stowarzyszenia, jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz przekazywaną kwotę (nie wyższą niż 1 proc. podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Zebrane kwoty urząd skarbowy do końca lipca przekaże organizacjom pożytku publicznego. Wyjątkiem są kwoty 1 proc. wykazane w zeznaniach PIT-28 (składanych do końca stycznia). Te powinny być przelane na rachunki bankowe najpóźniej w kwietniu.
Pięć lat na korektę
Zasady są więc proste. Problem w tym, że kwota 1 proc. wykazana w zeznaniu rocznym nie zawsze jest ostateczna. Podatnik ma przecież pięć lat na korektę zeznania. W tym czasie może się więc okazać, że w deklaracji wykazał za wysoki podatek. Pokażmy to na przykładzie. W marcu 2008 r. pan Krzysztof złożył zeznanie. Wynika z niego podatek w wysokości 9000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta