Jak ustalić miejsce świadczenia usług hotelarskich
Przedsiębiorcom brak pewności, czy miejscem świadczenia usług hotelarskich jest to, gdzie świadczący je ma siedzibę, czy może to, gdzie położona jest nieruchomość. Ustalenie tego miejsca jest ważne przy refakturowaniu takich usług
Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać zmieniony art. 47 dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z nim miejscem świadczenia przy usługach zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji (ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi) będzie miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.
Co na to organy podatkowe...
Niektóre organy podatkowe twierdzą jednak, że miejsce świadczenia usług hotelarskich trzeba ustalać zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Powinno to być miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności, albo miejsce stałego zamieszkania, co nie zawsze pokrywa się z miejscem lokalizacji hotelu (tak np. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 30 sierpnia 2006 r., 1472/RPP1/443-503/06/BIK, oraz Urząd Skarbowy w Bochni w interpretacji z 24 sierpnia 2005 r., RP/443-8/05).
Jednak już teraz, na podstawie przepisów ustawy o VAT i dyrektywy 2006/112/WE, można przedstawiać argumenty, w myśl których miejsce świadczenia przy usługach hotelarskich powinno być ustalane według miejsca położenia nieruchomości. To pozwalałoby twierdzić, że nowelizacja dyrektywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta