Kiedy wydatki ponoszone przez firmę mogą być kosztem podatkowym
Ekspert Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy odpowiada na pytania związane z kwalifikowaniem wydatków do kosztów i ich prawidłowym rozliczaniem
Amortyzacja samochodu ciężarowego
Wzięliśmy w leasing finansowy samochód ciężarowy (wartość 250 tys. zł). Umowę podpisaliśmy na trzy lata. Z dokumentacji wynika, że auto wyprodukowano w 2002 r., przebieg według licznika przekracza 100 tys. km. Nie wiemy, kto go wcześniej użytkował i jak długo. Czy możemy go amortyzować jako towar używany przy zastosowaniu 40-proc. indywidualnej stawki?
Definicja używanych środków trwałych nie wskazuje, w jaki sposób czytelnicy mają udowodnić, że środek trwały użytkował ktoś inny przez okres przekraczający sześć miesięcy (co przesądza o uznaniu samochodu ciężarowego za używany). Jedyną sensowną wskazówką dotyczącą okresu używania jest czas od pierwszej rejestracji. Oczywiście można twierdzić, że z samego faktu zarejestrowania samochodu nie wynika, że był on rzeczywiście używany. Argumentacja taka podważałaby jednak możliwość uznania jakiegokolwiek środka trwałego za „używany” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W końcu nawet na podstawie ewidencji środków trwałych nie można udowodnić, że firma faktycznie używała posiadanych środków trwałych (teoretycznie mogły one okazać się bezużyteczne i nie były wykorzystywane).
Wydaje się zatem, że w omawianym wypadku ze względu na to, że upłynęło dużo czasu od momentu zarejestrowania pojazdu, są podstawy do potraktowania środka trwałego jako używanego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta