Świadectwa energetyczne dadzą wiele korzyści finansowych i ekologicznych
Certyfikaty energetyczne dla budynków można przyrównać do okresowych świadectw badań urządzeń technicznych. Certyfikacja zmniejszy wydatki na eksploatację budynków, a w dłuższej perspektywie wpłynie na globalne obniżenie zużycia energii, tym samym na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Rz: Do czego jest potrzebne świadectwo energetyczne?
Jerzy Wierzbowski: Świadectwo będzie pełnić zasadniczą rolę w systemie oceny charakterystyki energetycznej budynku. Będzie dokumentem określającym jakość budynku czy mieszkania z punktu widzenia zapotrzebowania na energię. A z tego zapotrzebowania wynikają ponoszone z miesiąca na miesiąc i z roku na rok koszty.
Jaki wpływ będą miały świadectwa energetyczne na ceny nieruchomości?
Ich wprowadzenie umożliwi ocenę budynku pod względem kosztów eksploatacji. Dostarczy informacji, które do tej pory nie były na ogół dostępne i w związku z tym nie były brane pod uwagę. Obiekty o niskim zapotrzebowaniu na energię, tzn. takie, w których straty energii będą niskie, będą mogły uzyskiwać na rynku nieruchomości ceny wyższe niż budynki, których oszacowane koszty eksploatacji będą, na skutek niedostatecznie efektywnego użytkowania energii, wysokie. Charakterystyka energetyczna ma także istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Chodzi nie tylko o temperaturę wewnętrzną, ale i np. o wymianę powietrza, a w obiektach użyteczności publicznej – warunki oświetleniowe. Także dlatego nabywcy i najemcy powinni mieć zapewniony dostęp do danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.
Jakie jeszcze będą dodatkowe efekty wprowadzenia obowiązkowej certyfikacji budynków?
System...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta