Kto płaci podatek za budynek na cudzym gruncie
Gmina każe mi płacić podatek od nieruchomości za budynek, który nie jest moją własnością, choć stoi na moim własnym gruncie. Budynek wybudował jego właściciel na podstawie umowy z poprzednim właścicielem gruntu.
Ja objąłem grunt w posiadanie, gdy budynek już na nim stał. Podpisałem z właścicielem budynku pięcioletnią umowę na użytkowanie przez niego gruntu pod budynkiem (umowa użyczenia). Jest w niej zapis, że podatek od nieruchomości za budynek będzie odprowadzał jego właściciel bezpośrednio do gminy. Po upływie pięciu lat budynek ma być rozebrany przez jego właściciela.
Jan M.
– Gmina prawidłowo określiła osobę podatnika w podatku od nieruchomości. Czytelnik, jako właściciel gruntu, jest zobowiązany do uiszczenia ustalonego w drodze decyzji podatku od nieruchomości – zarówno od gruntu, jak i od budynku na nim zbudowanego przez inną osobę.
Wynika to z zasady prawa cywilnego superficies solo cedit (to, co stoi na gruncie, przypada właścicielowi gruntu), zgodnie z którą własność nieruchomości gruntowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta