Egzekucja komornicza bez wyroku sądu musi być zastrzeżona już w umowie
Sposobem na uniknięcie z reguły długotrwałych i kosztownych procesów sądowych jest zapisanie w samej umowie z kontrahentem dobrowolnego poddania się egzekucji na wypadek nieuregulowania wynikających z niej należności
Taką możliwość przewiduje art. 777 § 1 pkt 4 i 5 kodeksu postępowania cywilnego. Więcej, w rachubę wchodzi też – na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 i 5 oraz art. 777 § 3 k.p.c. – zabezpieczenie ściągnięcia cudzego długu, należności z nieruchomości albo rzeczy ruchomych przez dobrowolne poddanie się egzekucji przez ich właściciela. Oczywiście u podstaw takiej decyzji właściciela tkwią stosunki osobiste albo inne łączące go z dłużnikiem. Dobrowolne poddanie się egzekucji dla ściągnięcia cudzego długu poprzedza obciążenie (w celu jego zabezpieczenia) nieruchomości hipoteką na rzecz wierzyciela, a rzeczy ruchomej, np. samochodu, maszyny – zastawem lub zastawem rejestrowym.
Akt notarialny jak wyrok
Oświadczenie dłużnika lub właściciela ruchomości albo nieruchomości o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi mieć formę aktu notarialnego. Może być zawarte w umowie łączącej go z kontrahentem.
Chociaż taki akt notarialny nie zawsze zapewnia wierzycielowi uzyskanie od dłużnika spłaty należności, wydania należnej mu rzeczy czy nieruchomości, to jednak bardzo ułatwia dochodzenie takiego świadczenia. Warunki, jakim musi on odpowiadać, by mógł stać się w przyszłości (po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności) podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej, są dla przeciętnego przedsiębiorcy dosyć skomplikowane. Dlatego nie przypadkiem nie wystarczy zwykła pisemna umowa – musi być sporządzona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta