Ahaswer i autoportret w stroju polskim
Gottlieb, wzruszony spotkaniem z Matejką w Rzymie, za namową mistrza odrzuca przykre wspomnienia z krakowskiej uczelni i postanawia wspólnie ze swoim nauczycielem namalować cykl obrazów z dziejów polskich Żydów…
Pochodził z zamożnej rodziny zasymilowanych Żydów z Drohobycza, gdzie urodził się w 1856 roku. Jego ojciec był właścicielem rafinerii. W domu rodzinnym Maurycego Gottlieba przykładano dużą wagę do zdobywania wszechstronnej wiedzy, lecz przy jednoczesnym zachowaniu zasad i tradycji judaizmu.
Rozpoczął edukację od konwentu oo. Bazylianów w swoim rodzinnym mieście – tam pedagodzy dostrzegli jego wyjątkowy talent rysunkowy i zachęcali do jego rozwijania. Następnie Gottlieb kontynuował edukację w gimnazjum we Lwowie. Jego talent malarski rozwijał się w najlepsze, tak jak poczucie humoru młodego twórcy… Ponoć niesforny Maurycy został usunięty ze szkoły za narysowanie karykatury jednego z nauczycieli, który poczuciem humoru nie grzeszył. Tak oto szkoła pozbyła się geniusza, który dalszą naukę kontynuował prywatnie w Stryju i we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta