Misnagdzi walczą z chasydami
Dynamiczny rozwój chasydyzmu i propagowane przez jego zwolenników wzorce postępowania w sprawach wiary spotkały się z ostrym sprzeciwem ze strony ortodoksów. Rozpoczęła się zajadła walka tradycjonalistów z chasydami, która szczególnie ostre formy przyjęła na terenach dzisiejszej Białorusi i Litwy.
Przeciwnikami ruchu chasydzkiego byli przede wszystkim rabini, a główny ośrodek opozycji, któremu przewodził Elijah ben Solomon Zalman Gaon z Wilna, znajdował się na Litwie. W Wilnie (Jerozolimie Północy) w ostatnim 30-leciu XVIII w. opozycja była najlepiej zorganizowana, powstał tam, bowiem przeciwny chasydyzmowi ruch misnagdów (od hebr. mitnagdim – oponenci), kierowany przez Gaona z Wilna, a później przez jego ucznia Chaima z Wołożyna.
Misnagdzi krytykowali chasydów za brak religijnego wykształcenia przywódców i zaniedbywanie studiowania Tory i Talmudu na rzecz modlitwy. Zarzucali im „otaczanie cadyków zbyt wielką czcią, wykonywanie podejrzanych gestów podczas nabożeństw, tańców i krzyków”. Za niepokojący uznawano też fakt separowania się chasydów od istniejących wspólnot, zbierania się minjanów (grup modlitewnych) w odrębnych salach modlitewnych.
Chasydzi odczuwali potrzebę separacji choćby dlatego, że odmawiali modlitwy w rycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta