Próby reform u schyłku Rzeczypospolitej
Lata panowania króla Stanisława Augusta to w Rzeczypospolitej czas tworzenia programów naprawy państwa, w tym również zmian w położeniu prawnym innowierców.
Andrzej Zamoyski, przygotowując zmiany w prawie Rzeczypospolitej, zwane później kodeksem Andrzeja Zamoyskiego, uwzględnił w nich sytuację ludności żydowskiej. Według kodeksu Żydzi nie mogli osiedlać się w miastach wcześniej przez nich niezamieszkanych, a ci, którzy w miastach już się osiedlili, winni być oddzieleni od chrześcijan, Żydzi nieposiadający stałego źródła utrzymania mieli zostać wydaleni z państwa. Wedle kodeksu Zamoyskiego raz do roku Żydzi mogli zatrudnić służbę chrześcijańską. Nie wolno im było brać w zastaw naczyń kościelnych, piastować funkcji skarbowych i ekonomicznych, zaciągać długów u chrześcijan. Mieli zostać podporządkowani jurysdykcji miejskiej. Zamoyski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta