Wniesienie odwołania wymaga specjalnego umocowania
Ogólne pełnomocnictwo do reprezentowania wykonawcy w przetargu nie upoważnia do wniesienia odwołania
Ustanawianie pełnomocników, którzy reprezentują wykonawcę w przetargu, to powszechna praktyka. Pełnomocnictwa często ograniczają się do ogólnych sformułowań, takich jak upoważnienie „do wykonywania wszystkich czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego” czy „składania wszelkich oświadczeń woli i podpisywania dokumentów ofertowych”. Mocodawcy są przekonani, że formuły te obejmują wszystko, co jest związane z przetargiem. Niestety, tak ogólne pełnomocnictwa nie uprawniają do złożenia odwołania. Zostanie ono odrzucone przez Krajową Izbę Odwoławczą jako wniesione przez podmiot nieuprawniony.
Trzeba napisać wprost
Wniesienie odwołania jest czynnością przekraczającą czynność zwykłego zarządu. A w takiej sytuacji, zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego, konieczne jest pełnomocnictwo rodzajowe lub szczegółowe. Innymi słowy – z umocowania musi wprost wynikać, że pełnomocnik został upoważniony do wnoszenia odwołań.
Z orzecznictwaDo
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta