Gdy rodzic zarabia, to traci wsparcie
Osoby korzystające z pomocy kwestionują zasady, które rządzą zasiłkami rodzinnymi. Przyznaje się je na podstawie dochodu sprzed ponad roku, ale weryfikuje, uwzględniając bieżące zarobki
Czytelnicy często pytają, czy gmina miała prawo wstrzymać im wypłatę zasiłku rodzinnego, gdy jedno z rodziców uzyskuje dochód, który powoduje czasowe lub trwałe pozbawienie wsparcia. I choć budzi to wątpliwości, gminy zwykle postępują zgodnie z przepisami.
Nieaktualna ocena
Do przyznania pomocy rodzinie na dany okres zasiłkowy (rozpoczynający się we wrześniu i trwający kolejne 12 miesięcy) bierze się przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym. Do wypłacanych obecnie świadczeń gminy brały więc dochód z 2006 r.
– Przyznawanie pomocy finansowej opiera się na konkretnych kryteriach. Dochód dokumentuje zaświadczenie z urzędu skarbowego wystawione na podstawie rocznego rozliczenia PIT. Ustawowym terminem złożenia rocznej deklaracji podatkowej jest koniec kwietnia, a to automatycznie powoduje, że okres zasiłkowy musi zaczynać się później – wyjaśnia Janina Szumlicz, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w MPiPS.
Gminy zdają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta