Przejęcie na własność udziałów w spółce z o.o.
Jedną z powszechnie występujących w obrocie form zabezpieczenia kredytu bankowego jest zastaw rejestrowy na udziałach w danej spółce – piszą prawnicy z Kancelarii Hogan & Hartson
Instrument ten powoduje, że gdy spółka zaczyna mieć trudności z obsługą zadłużenia lub narusza postanowienia umowy kredytowej, kredytodawca ma możliwość przejęcia kontroli nad inwestycją (tzw. step in rights).
Zgodnie z art. 22 ustawy z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (DzU nr 149, poz. 703, ze zm.; dalej: ustawa) umowa zastawu rejestrowego (dalej: umowa) może przewidywać przejęcie przedmiotu zastawu na własność. W tym uprzywilejowanym, pozaegzekucyjnym trybie zastawnik może zaspokoić się m.in. wtedy, gdy przedmiotem zastawu rejestrowego są rzeczy, wierzytelności i prawa, których wartość została ściśle oznaczona w umowie.
Literalne brzmienie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy nakazuje więc uznać, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być przejęte przez zastawnika na własność tylko wówczas, gdy ich wartość zostanie ściśle oznaczona w umowie.
Krzywdzące dla zastawcy
Sposób dokonywania rozliczeń z tytułu przejęcia rzeczy lub praw na własność w omawianym kontekście określił art. 23 ust. 3 ustawy. Zgodnie z nim „wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym ulega zaspokojeniu do wysokości wartości przedmiotu zastawu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta