Preludium budowniczych dla orkiestry
Cała Polska buduje dziś filharmonie‚ opery i akademie muzyczne. To dowód zamożności i aspiracji społeczeństwa
Dawno nie mieliśmy takiego boomu. Może jest to dowód naszej muzykalności. Na pewno jednak aspiracji i ekonomicznego wzrostu. Jak w XVIII/XIX w., w czasach budowy oper, reprezentacyjnych gmachów miast.
Nowe projekty to znaki współczesności‚ oryginalne dzieła autorskie. Co najmniej trzy z nich zapowiadają się na niezwykłe budowle‚ które staną się symbolami miejsc‚ w których powstają: Białegostoku‚ Szczecina‚ Wrocławia.
Białystok – koncert pod murawą
Zaawansowana w budowie jest nowa Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Wielki, wielofunkcyjny kompleks‚ w którym oprócz scen muzycznych (duża na 1‚2 tys. osób i kameralna) znajdą się także centrum kongresowe‚ letni amfiteatr i galerie.
Projekt prof. Marka Budzyńskiego kontynuuje główną ideę architekta: powiązania kultury i człowieka z naturą. Najpełniej dotąd ucieleśnioną w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu z ogrodem na dachu.
Ściany podlaskiego Centrum także otoczą zielone pnącza‚ a na dachu założony zostanie ogród i park‚ upodobniające obiekt do wzniesienia. Kompleks wtopi się harmonijnie w krajobraz Wzgórza Marii Magdaleny. Powstanie zielony pasaż łączący się z pobliskimi parkami i cmentarzami: prawosławnym i żydowskim.
Ma to być świątynia sztuki i natury. Klasycyzująca kolumnada od frontu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta