Wspólników spółki cywilnej łączy majątek
Rzeczy nabyte w wyniku działalności spółki cywilnej wchodzą do majątku wspólników. Każdemu z nich przysługuje równe prawo do całego majątku, a także do każdej rzeczy i praw tworzących tę całość
Trudno zatem w ogóle mówić o jakichkolwiek udziałach i możliwości podziału majątku w czasie istnienia spółki.Spółka cywilna nie jest osobą prawną, lecz stosunkiem prawnym wspólników zawiązanym dla osiągnięcia określonego celu (art. 860 § 1 kodeksu cywilnego). Dlatego działalność spółki jest zawsze wynikiem działalności jej wspólników i źródłem powiększenia ich majątku łącznego (art. 875 § 2 i 3 w związku z art. 871 § 2 i art. 196 § 2 k.c.).
Osiągnięte przez spółkę pożytki z rzeczy lub praw wchodzą do majątku łącznego wspólników (art. 53 § 2 i art. 54 k.c.). Mogą być one przeznaczone przez wspólników na zakup rzeczy niezbędnych do prowadzenia działalności przez spółkę, np. ruchomości czy nieruchomości, czyli powiększenie majątku spółki (uchwała Sądu Najwyższego z 29 lipca 1977 r. w sprawie III CZP 54/77 w OSNC 1978/4/61).
Kiedy zyskuje małżonek wspólnika
Prawo majątkowe nie może jednocześnie wchodzić w skład majątku łącznego spółki i majątku wspólnego małżonków wspólników. Majątek spółki cywilnej podlega regulacji zawartej w k.c. (art. 860 – 875), a majątek wspólny małżonków przepisom kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta