Procedury antymobbingowe w firmie uchronią przed niepotrzebnymi sporami
Musisz przeciwdziałać nękaniu i zastraszaniu pracowników. Ale jeśli mobbing pojawi się w pracy, odpowiesz za niego, nawet gdy nie będziesz prześladowcą
Zjawisko to jest na tyle niepożądane i patologiczne w stosunkach pracy, że pracodawca musi mu przeciwdziałać. Taki obowiązek ustanawia art. 943 § 1 k.p. Natomiast pracownik dotknięty nękającymi działaniami ma prawo ubiegać się o odszkodowanie (art. 943 § 4 k.p.) i zadośćuczynienie (art. 943 § 3 k.p.) od pracodawcy.
Gdy nęka kolega
Choć w praktyce najczęściej do mobbingu dochodzi między przełożonym i podwładnym, to może też występować między pracownikami na równorzędnych lub zbliżonych stanowiskach. Mimo że nie w każdym wypadku pracodawca jest mobberem, ustawodawca nakłada na niego wymóg przeciwdziałania temu zjawisku. Pozycja szefa jest więc delikatna. Z jednej strony jest odpowiedzialny za utrzymywanie takiej atmosfery w zakładzie, aby zapobiegać występowaniu wszelkich patologii w miejscu pracy, a z drugiej – konsekwencje negatywnych działań i zachowań załogi obciążają go, choćby nawet nie miał świadomości tego, co dzieje się w firmie.
Pracownicy różnie reagują
W jaki sposób ustalić, czy występują w niej działania lub zachowania, które mogą zostać uznane za mobbingowe? W praktyce nie jest to łatwe, rzadko bowiem przebiegają one według książkowego modelu. Sprawę dodatkowo utrudnia kodeksowa definicja mobbingu. Posługuje się ona wieloma nieostrymi i niedookreślonymi zwrotami, a negatywne skutki tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta