Cmentarzysko w świątyni z epoki kamienia
Najsłynniejsza budowla megalityczna świata ujawniła kolejną tajemnicę. Najnowsze wykopaliska dostarczyły dowodów na to, że była nie tylko obserwatorium, świątynią i szpitalem, ale także cmentarzem użytkowanym przez pół tysiąclecia
Początki Stonehenge owiane są tajemnicą: powstało ono w miejscu, w którym 3100 lat p. n. e. grzebano zmarłych. Ale te prastare pochówki nie miały bezpośredniego związku ze słynną budowlą.
Dopiero ostatnie wykopaliska (sponsorowane przez BBC), pierwsze od 40 lat, ujawniły, że ten wielofunkcyjny obiekt ze schyłku epoki kamienia służył również jako cmentarzysko, i to przez kilkaset lat.
Kość węgielna
W trakcie badań, które prowadzili profesorowie Timothy Darvill i Geoff Wright z Bournemouth University, okazało się, że w obrębie słynnego kręgu pochowano 240 ludzi. Pierwszą osobą, która tam spoczęła, był męźczyzna. Jego pogrzeb mógł mieć miejsce najwcześniej 2930 lat p. n. e., najpóźniej 2870 lat p. n. e. Ostatnią pochowaną osobą była kobieta, zmarła najpóźniej 2340 lat p. n. e. Takie są wyniki określania wieku grobów metodą węgla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta