Sołtys będzie miał pieniądze do dyspozycji
Fundusz sołecki finansowany z budżetu gminy ma wspierać wieś. Projekt wprowadzającej go ustawy jest elementem rządowej reformy decentralizacyjnej
Dziś fundusze sołeckie funkcjonują w niektórych gminach, tam gdzie utworzyły je rady, zasilając pieniędzmi z budżetu. – W mojej gminie każde osiedle i sołectwo otrzymuje 20 tys. zł rocznie, ale na mocy decyzji rady, a nie rządu – mówi Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Kiedy pomysł, wtedy pieniądze
W myśl projektu zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu gminne fundusze sołeckie będą powstawały obowiązkowo, gdy z taką inicjatywą wystąpią mieszkańcy sołectwa. Mają się składać z wyodrębnionych w budżetach gmin kwot oddanych do wyłącznej dyspozycji sołectw. Będą przeznaczone na finansowanie podejmowanych z inicjatywy mieszkańców przedsięwzięć służących poprawie warunków życia na wsi.
Fundusz będzie dzielony na części dla poszczególnych sołectw według specjalnego wzoru uwzględniającego dochód gminy na jednego mieszkańca oraz liczbę mieszkańców sołectwa. Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta