Nie wszyscy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom społecznym
Spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz jednoosobowa z ograniczoną odpowiedzialnością w zasadzie nie może rozliczać swoich wspólników ze składek łącznie z pracownikami. Prawo to przysługuje natomiast spółce cywilnej
Osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym, wymienia art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Wśród nich figurują prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, za których ustawa uważa tylko wymienionych wspólników. Wychodzi na to, że wspólnicy pozostałych spółek, czyli komandytowo-akcyjnej, wieloosobowej z o.o. oraz akcjonariusze spółki akcyjnej nie są objęci tymi ubezpieczeniami.
W praktyce spotykamy się z wykazywaniem składek za te osoby na dwa sposoby: robią to same za siebie lub przez spółki. Dualizm ten nie jest tymczasem do końca legalny. Obowiązkiem płatnika jest zgłoszenie danej osoby do ubezpieczeń oraz opłacanie za nią należnych składek. Płatnikiem składek jest osoba zobowiązana do opłacania składek na własne ubezpieczenia, co wynika z art. 4 pkt 2 lit. d ustawy. Według jej art. 16 składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe finansują w całości z własnych środków sami ubezpieczeni. Wobec tego każdy z wymienionych wspólników jest sam za siebie płatnikiem. Właściciele tacy uiszczają obowiązkowo składki emerytalną, rentowe, wypadkową i zdrowotną, a chorobową dobrowolnie.
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, czyli od wpisu spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej czy jednoosobowej z o.o....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta