Akt I: początek wojny
W 1453 roku szczęście ponownie uśmiechnęło się do Ryszarda Yorka. Klęski na kontynencie oraz atak choroby umysłowej Henryka VI sprawiły, że odzyskał wpływy.
Otrzymał tytuły lorda protektora i obrońcy królestwa. Nie na długo jednak. Chwilowe ozdrowienie króla w 1454 roku sprawiło, że Ryszard utracił swe godności i wycofał się do walijskich włości. Bynajmniej nie zrezygnował z królewskich ambicji. Chciał zyskać na czasie i zebrać siły do walki o koronę. W następnym roku wezwał do Leicester wojska swego brata, hrabiego Salisbury, oraz ściągnął z ostatniej angielskiej enklawy na kontynencie – Calais – oddziały Richarda Neville’a, hrabiego Warwick.
Tak zaczęła się wojna dwóch róż. Przeciwko buntownikom wyruszyła bowiem armia królewska. Do starcia doszło 22 maja pod St. Albans. Yorkowie odnieśli wspaniałe, druzgocące zwycięstwo – w bitwie zginął głównodowodzący wojskami królewskimi książę Somerset, a także osobisty arcywróg Warwicka Henryk Percy, drugi hrabia Nothumberland. Natomiast do niewoli dostał się król Henryk VI. Ryszard stał się najpotężniejszą osobą w Anglii. Przyjął tytuł konetabla, a po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta