Często korzystniej darować pieniądze niż akcje
Jeśli obdarowany zamierza sprzedać otrzymane akcje, lepiej, by darczyńca wcześniej sam je sprzedał, a następnie podarował mu pieniądze
Tak wynika z zestawienia przepisów normujących dwa wchodzące tu w rachubę podatki: od darowizny oraz dochodowy od sprzedaży.
Czytelnik zamierza darować córce i zięciowi akcje spółki giełdowej, które dostał bezpłatnie jako akcje pracownicze. Chce, by je sprzedali na giełdzie, a pieniądze przeznaczyli na dokończenie budowy domu. Czytelnik pyta, czy będzie to potraktowane jako darowizna. Czy i jaki podatek należy się od takiej darowizny i jaki podatek zapłacą córka i zięć w razie sprzedania tych akcji na giełdzie.
Rozliczenia w rodzinie
Zacznijmy od podatku od spadków i darowizn. Darowizna na rzecz córki będzie w całości zwolniona z tego podatku, bez względu na wartość akcji. Zięć natomiast zapłaci podatek od nadwyżki przekraczającej kwotę wolną, która dla nabywców z I grupy podatkowej, a do niej należą m.in. zięciowie i synowe, wynosi obecnie 9637 zł. Synowe, zięciowie, teściowe i teściowie nie są bowiem objęci obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. całkowitym zwolnieniem dla najbliższych.
Warunkiem skorzystania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta