Zwyrodnienie plamki
Zwyrodnieniową chorobą narządu wzroku jest właśnie AMD, która powoduje uszkodzenie plamki żółtej – centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za centralne ostre widzenie, widzenie barw i kontrastów, które jest konieczne do wykonywania takich czynności jak czytanie czy prowadzenie samochodu
W wyniku choroby pacjent traci zdolność widzenia centralnego. Do wczesnych objawów osłabienia ostrości wzroku związanego z AMD należy pojawienie się ciemnych plam w centrum pola widzenia lub rozmycie, zniekształcenie widzianego obrazu, skrzywienie linii czytanego tekstu. Wyróżnia się dwie formy postaci AMD: suchą lub mokrą.
Postać sucha występuje częściej niż postać mokra (u około 90 proc. pacjentów z AMD). Istnieje wiele czynników wywołujących tę chorobę. Do najistotniejszych należy starzenie się organizmu i obniżanie się poziomu grubości barwnika plamki (luteiny i zeaksantyny), odkładanie się w plamce złogów barwnika w postaci druz. Zmiany zachodzące w komórkach siatkówki powodują, że osoby chore tracą ostrość widzenia szczegółów.
Forma mokra AMD zwykle szybciej prowadzi do poważnego uszkodzenia wzroku. W postaci tej tworzą się nowe naczynia krwionośne, które wrastają pod siatkówkę. Naczynia te są kruche i pękając, powodują tworzenie się wylewów i wysięków podsiatkówkowych. Zmiany stają się przyczyną uszkodzenia funkcji i śmierci komórek siatkówki. Efektem rozwoju choroby jest bardzo szybko postępujące pogorszenie widzenia prowadzące do ślepoty.
Zwyrodnienie plamki jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Według szacunków opartych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta